İÇ MEKANLAR

DIŞ MEKANLAR

1 ) İç Mekan Dijital Baskı

İçmekan dijital baskı adından da anlaşılacağı üzere, güneş ve kötü hava koşullarına maruz kalmayacak yerlerde kullanılır. Kalite olarak dış mekan dijital baskıya göre daha kalitelidir. Fotoğraf görüntüsünde baskılar elde edilebilir. İç mekan dijital baskı makineleri su bazlı oldukları için malzemelerinin üzerine laminasyon atılması gerekir atılmaz ise en ufak bir su damlasında akma yapabilir. Mağazaların vitrin içi uygulamalarında, fast food veya restaurant gibi yerlerin ışıklı ve ışıksız panolarında, mağazaların iç dekorasyonlarında, fotoğraflarda, posterlerde kalite anlamında aklımıza gelebilecek her noktada kullanılır.

2) Dış Mekan Dijital Baskı

Açık hava reklamcılığında kullanılan; reklam, tanıtım amaçlı büyük yada küçük afişler, bilboard, araç üstü giydirmeler vb. malzemelerin hazırlanmasında kullanılan baskı çeşididir. Kullanılan malzemenin kalitesi ve dijital baskı makinelerinde kullanılan boya kalitesine göre yoğun güneşte ve kötü hava koşullarında dayanıklılık gösterir.

A ) Dış Mekan Dijital Baskının Avantajları

En önemli özelliği zorlu hava şartlarında dayanıklılık göstermesidir. Aynı zamanda tanıtımı yapılmak istenen ürünün veya görselin istenilen boyuta getirilmesini sağlar.

B ) Dış Mekan Dijital Baskının Kullanım Alanları

Binaların dış cephelerinde, bilboard ve ışıklı raketlerde, üç boyutlu görsellerde, pankartlarda, araçlarda, ışıklı, ışıksız, çatı ve yönlendirme reklamlarında, mağaza cam vitrinlerinde, A'dan Z'ye aklımıza gelebilecek her sektörde kullanılır.

C) Dış Mekan Dijital Baskının Çeşitleri

1 ) Vinil Dijital Baskı

Işıklı ve ışıksız olarak ikiye ayrılır. Işıklı vinil; florasan tabanlı tabelalarda kullanılır. Işıksız vinil; afişlerde, tabelalarda ve dış mekan bina cephelerinde bilboardlarda vb. kullanılır.

2 ) Folyo Dijital Baskı

Normal, cast ve şeffaf folyo olarak sıralanabilir. Normal folyolar tabelalarda ve cam vitrinlerde, cephelerde ve yönlendirmelerde kullanılır. Cast folyolar girintisi ve çıkıntısı çok olan yerlerde ve özellikle araç kaplamalarında sıcak hava ile uygulanır, üzerine özel laminasyon atıldığında daha uzun ömürlü olur. Şeffaf folyoya dijital baskı ters baskı olarak yapılır, içerden yapıştırılır ve stickerlarda kullanılır.

3 ) Mesh Dijital Baskılı Vinil

Mesh Vinil delikli olması özelliği ile bina cephelerinde ve özellikle cephe tadilatlarında koruma görevini yerine getirirken üzerine yapılan dış mekan dijital baskı ile reklam amaçlı da kullanılabilen bir üründür. Vinilin delikli olma özelliği sayesinde hem rüzgara karşı dayanıklıdır hem de içerden bakıldığında dışarıyı gösterir.

4 ) One Way Vision Dijital Baskı

Hem reklam istenen hem de görüntü kirliliği olması istenmeyen yerler için ideal bir folyo çeşididir. Bu malzeme de mesh vinil gibi delikli olma özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde hem reklam yapıbilir hem de dışarısı rahatça görülebilir. Genelde yapışkanlı olma özelliğinden dolayı vitrin camlarına ve camlı binaların dış cephelerine uygulanır. (Bu folyo arkadan güçlü bir ışık vurduğunda görselde bir kaybolma yaşanmasına neden olur.)

5 ) Dijital Baskılı Cast Folyo

Diğer folyolara göre daha hassas bir folyodur. Uygulanacak alana daha hakimdir, sıcak hava ile uygulanır, esnekliğinden dolayı girinti ve çıkıntılara daha iyi mukavemet sağlar, söküm esnasında uygulanan yere zarar vermez.

6 ) Dijital Canvas Baskı

Bu malzemede resimlere yağlı boya tablo görüntüsü verilebilir.